Erdélyben születtem, Sepsiszentgyörgyön. Zenei tanulmányaimat Marosvásárhelyen, Bukarestben és Kolozsváron végeztem. Oklevelem szerint szakmai címem: zongoratanár, kamaraművész, és okleveles ének-zene tanár, karvezető.
ályám első felében munkám sokszínű volt. Tevékenykedtem zongoratanárként, óvodapedagógusként, néhány évig egy diákokból álló könnyűzenekart vezettem és nem utolsó sorban sok évig tagja voltam szülővárosom Vox Humana nevű énekkarának. Második hangszeremnek az orgonát tekintem. A kórust turnék és versenyek alkalmával gyakran kísértem Európa néhány híres orgonáján.
A sepsiszentgyörgyi zeneiskolában szerencsém volt olyan tehetséges diákokat tanítani, akikkel különböző díjak bírtokában tértünk haza az ország neves, rangos zongoraversenyeiről. Ők ma már jeles zongoratanárok határon innen és túl.
2002 augusztusában családommal letelepedtem Magyarországon és azóta a Zsámbékon dolgozom zongoratanárként. 2012-ben a Budapesti Corvinus Egyetem Társadalomtudományi Kar Magatartástudományi és Kommunikációelméleti Intézetben közoktatás-vezetői pedagógus-szakvizsgát tettem.
Meggyőződésem, hogy minden zongorázó kisgyermekből nem lehet zongoraművész, de a zene - legyen az kevés vagy sok - és a zongoraórák meghitt hangulata hozzájárul a gyerekek személyiségfejlesztéséhez, lelki gazdagodásához.
1997-ben szereztem diplomát a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán. Részt vettem több hazai és külföldi zenei fesztiválon. (Krakkó Jazz Festival, Müncheni Magyar Intézet, Expo 2000 Hannover világkiállítás, Stuttgart, Graz, Bécs, Nagykanizsa Jazz Fesztivál, Debreceni Jazz Napok, Győr Mediawave Fesztivál...) Számos hanghordozón közreműködtem, többek között Pege Aladár „International Jazz Workshop”, az After Crying zenekar „Az első évtized” és Patrick McMullan ír népzenész „Down and out” c. lemezén.
Együtt játszottam Vukán Györggyel, illetve szerepeltem Szabó István Európa-díjas filmjében, a Napfény ízében. Közel 30 éve oktatok zenét. 2002-től a zsámbéki zeneiskola ütőtanára vagyok. 2003 óta foglalkozom értelmükben akadályozott és halmozottan sérült gyermekekkel Budapesten a Bárczi Gusztáv Készségfejlesztő Speciális Szakiskolában, valamint a Magyar Williams Szindrómás Társaságnál. A tanítás során nagy hangsúlyt fektetek az alkotókészség (kreativitás) megélésére, felszínre hozatalára és annak fejlesztésére. A zenei képességfejlesztés speciális módszereiről szemináriumokat tartok az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karán.
Előadásokkal 2006 óta járom az országot és a világot (Svájc, Szlovákia, Szerbia, Románia). Alapítója vagyok a Kreatív Zenei Műhelynek. (www.kreativzeneimuhely.hu) Családommal és zenésztársaimmal koncerteket szervezek, zenei foglalkozásokat, nyári táborokat és interaktív előadásokat tartok. A zenéről eddig négy könyvet írtam.
Első könyvem 2011 decemberében jelent meg, melynek címe: „Értékes, vagy csak divatos?” (www.ertekesvagydivatos.hu). Arany János, Kodály Zoltán és Bartók Béla üzeneteit foglalja össze a Kreatív Zenei Műhely két legutóbbi kiadványa (Forráshangok - Csak tiszta forrásból, Az emberi lélek virágai – Arany és Kodály nyomában), amelyeknek szerkesztője voltam.
Zeneiskolai tanulmányaimat a bicskei Prelúdium Alapfokú Művészeti Iskolában kezdtem furulyán Krajcsik Istvánnál, majd fuvolán folytattam Grósz Mónikánál.
2013-tól a Weiner Leó Zeneművészeti Szakgimnázium tanulója lettem, ahol tanáraim voltak Vámosi-Nagy Zsuzsa és Horgas Eszter. 2022-ben sikeres diplomakoncerttel zártam fuvola BA tanulmányaimat a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Művészeti Karán Lass Zoltán és Csepregi Hajnalka tanárok támogatásával.
2022 szeptemberétől fuvola osztatlan tanári szakon folytattam tanulmányaimat szintén a Szegedi Egyetem Művészeti Karán, aminek jelenleg is hallgatója vagyok.
Tanári pályafutásomat 2023 szeptemberében kezdtem a Czövek Erna AMI Zsámbéki Tagintézményében.
Öt éves koromban kezdtem zenét tanulni. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Budapesti Tanárképző Intézetében szereztem diplomát 1998-ban.
Az Aelia Sabina AMI-ban és a szobi Kodály Zoltán Zeneiskolában tanítottam 2006-ig. Sikerült növendékemet zenei pályára felkészítenem. Majd a solymári Waldorf iskolába kerültem. Ennek kiegészítéseként több szimfonikus zenekarban kisegítettem.
Tanítási éveim alatt elsajátítottam a Suzuki zenepedagógiai módszert, amelyet azután sikerrel alkalmaztam.
1998 óta játszom az Albert Schweitzer Kamarazenekarban, 2006-tól a Mátyás templom zenekarában és a Művész Szimfonikus Zenekarban.
2021-től a Bicskei Prelúdium AMI-ban, 2022-től a Czövek Erna AMI Zsámbéki Tagintézményében tanítok.
Célom a tanításon keresztül a zeneszerető és zeneértő közönség nevelése.
Miskolcon születtem, itt is érettségiztem a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskolában vadászkürt szakon. A szakközépiskolát követően 1987-ben diplomáztam a Debreceni Zeneművészeti Főiskola szolfézs- zeneelmélet szakán.
Tanítottam Nyírbátorban, Záhonyban és közel 30 évig a Pilisvörösvári Cziffra György AMI-ban.
Munkám során fontosnak tartottam, hogy a gyerekek ne félve, szorongva jöjjenek a délutáni zeneórára, hanem jókedvűen, felszabadultan. Célom elérése érdekében továbbképzéseken vettem részt, amit zeneóvodai foglalkozásokon, szolfézs óráimon, és kórus fellépések alkalmával egyaránt alkalmaztam.
2022 decemberében 40 év tanítás után nyugdíjba vonultam, majd 2023 márciusától a Budakeszi Czövek Erna AMI Zsámbéki kihelyezett tagozatán fél állásban tanítok szolfézst.
2 felnőtt gyermekem van, Renáta és Dániel. Szabadidőmet szívesen töltöm két óvodás kis unokámmal Mirával és Nolennel.
Zenei képzésemet Szentesen a Lajtha László Alapfokú Művészeti Iskolában kezdtem. Ezután felvételt nyertem a szegedi Vántus István Gyakorló Zeneművészeti Szakközépiskolába, majd a debreceni Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskolában fejeztem be középfokú tanulmányaimat.
2018-ban BA – trombita előadóművész diplomát szereztem a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán.
2020-ban Trombitaművész diplomát szereztem a Milánói Konzervatóriumban.
2021-ben Fúvószenekari karnagy diplomát szereztem a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán.
Tanulmányaim során több versenyen és mesterkurzuson vettem részt, illetve számos zenekar tagjaként koncerteztem Európában.
Zenei tanulmányaimat szülővárosomban Szigetváron kezdtem a Weiner Leó Alapfokú Művészeti Iskolában. Először furulyán majd fuvolán és végül szaxofonon folytattam zenei képességeim fejlesztését. Később a budapesti Egressy Béni Református Művészeti Szakgimnáziumban tanultam tovább Dr. Puskás Levente szaxofonművésznél. Szaxofontanári diplomámat a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Intézetben szereztem meg, ahol tanárom Szepesi Bence szaxofonművész volt.
Az elmúlt évek során különböző zenekarok tagjaként koncerteztem országszerte, illetve Európán belül is:
Tanári pályafutásomat 2018-ban a Symphonia Alapfokú Művészeti Iskolában kezdtem.
2022. szeptembere óta a budakeszi Czövek Erna Alapfokú Művészeti Iskola zsámbéki tagintézményének tanára vagyok.
Zenei tanulmányaimat a sepsiszentgyörgyi zeneiskolában kezdtem, majd felvételt nyertem a Budapesti Bartók Béla Zeneművészeti Gimnáziumba.
Ezt követően 2008-ban a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen diplomáztam zongoratanár-kamaraművész szakon, majd 2010-ben elvégeztem a zongorakísérő-korrepetitor mesterképzést.
2005-ben másodéves egyetemistaként kezdtem el tanítani a zsámbéki zeneiskolában. Dolgoztam egy évet a Színművészeti Egyetemen zongorakísérőként, majd a Continuo Zeneiskolában szintén korrepetitorként.
2013-tól 2017-ig szülési szabadságomat töltöttem otthon két gyermekemmel, ami után a zsámbéki zeneiskolába tértem vissza, ahol immár főállású zongoratanárként dolgozom.
A Nyíregyházi Egyetemen szereztem képesítést.
Ráeszméltem, hogy örökös vagyok! Megszólított a feladat - és felvállaltam, hogy átadjam a népi kultúránk kincseit a kicsinyeknek és ifjaknak, mert a páratlanul gazdag hagyományunk nem lehet a könyvtárak rabja.
Ismét élővé az teheti, ha lelket lehelünk belé, és újra életünk részévé tesszük, mintegy felvállalva a múltunkat, összekötjük a jelen aktív zeneéletével, és jövőnket így formázzuk meg.
Lélekhez szóló kapcsolatteremtéssel kezdjük, példamutatással folytatjuk, hiszen célunk tudatosan, hitelesen muzsikáló egyénekkel és kis közösségekkel éltetve, bemutatva különleges népzenénk és csodálatos népdalaink üzenetét, értékeit. Maga Tündérország s az onnan fakadó tiszta forrás az, ami táplálja ezt a folyamatot.
Gondoljunk csak a kis elfeledett csikóra, akinek egy bátor legény, talán a legkisebb gyermek, aki hitt a sugallatnak, vagy a megmentett egérke tanácsának s parazsat adott a csikónak. Miért ne lehetnénk mi azok, s gyermekeink, akik parazsat viszünk s utána nyeregbe pattanunk, s szállhatunk a szélnél is sebesebben, hiszen a királylányt megmenteni és a szépen szóló aranymadarat elhozni éppen a mi feladatunk lehet.
Erről dönthetsz akkor, ha a Te gyermekednek mi tanítunk hagyományos muzsikát, s együtt az ifjúval mi mindannyian felnövünk a feladathoz.
Legyél Te is velünk a parázs felszítója.
Ferge Béla - tagintézmény-igazgató
Varga Ágnes - iskolatitkár
zsambekizeneiskola@gmail.com
Telefon: 06-30-287-06-47
OM 040025
Tehetségpont TP190 002 824
2092, Budakeszi, Iskola köz 3.
+36-23-451-395
zeneiskola.budakeszi@gmail.com
Igazgató:
Igazgatóhelyettes
Iskolatitkár: Nagy Attiláné Magdi
Érdi Tankerületi Központ
2030 Érd, Alispán u. 8/A.
Intézményi azonosító: PA 3701
Az intézmény munaknapokon 8-20 óráig tart nyitva.
Ügyintézés: 10-16 óra között